Himalájska trilógia 2009 – Karakoram

Himalájska trilógia 2009 je spoločný projekt Petra Hámora a poľských horolezcov Piotra Pustelnika a Piotra Morawského, ktorého cieľom je v priebehu jednej himalájskej sezóny vystúpiť na tri vrcholy, z ktorých dva sú vyššie ako 8 000 metrov. Petrovia tak chcú nadviazať na úspešné Himalájske trilógie z rokov 2006 až 2008, počas ktorých sa im podarilo vystúpiť na šesť osemtisícoviek. Všetky výstupy budú absolvované rýchlym štýlom, bez použitia umelého kyslíka, výškových nosičov a budovania postupových táborov.

Členovia expedície

  •  Piotr Morawski – je autorom prvého zimného výstupu na Shisha Pangmu a doteraz stál na vrcholoch 6 osemtisícoviek
  • Peter Hámor – doposiaľ stál na vrcholoch 7 osemtisícoviek a vystúpil na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov
  • Piotr Pustelnik – jeden z najlepších poľských himalájistov má na svojom konte 13 osemtisícových vrcholov

Prvá kapitola: Dhaulágiri (8 176 m)

v preklade Biela hora, leží na západnej strane údolia Kali Gandaki, iba 33 km od susednej Annapurny. Naším cieľom je výstup severnou stenou hory, po predchádzajúcej aklimatizácii a zabezpečení zostupovej trasy na severovýchodnom hrebeni. Z horolezeckého hľadiska je Dhaulágiri jednou z najzaujímavejších osemtisícoviek a s výškou 8 176 metrov je siedmou najvyššou horou sveta. Ako prví na jej vrchol vystúpili členovia švajčiarskej expedície, Kurt Diemberger, Ernst Forrer, Albin Schlabert a Šerpovia Nima Dorjee a Nawang Dorjee v roku 1960. Po výstupe na Dhaulágiri plánujeme rýchly presun pod Manaslu, ktorá je naším druhým cieľom.

Náš pobyt pod Dhaulágiri bude trvať do polovice apríla, potom sa presunieme do základného tábora pod západnou stenou Manaslu.


Dhaulagíri.

Druhá kapitola: Manaslu

Je vysoká 8 156 metrov a je ôsmou najvyššou horou sveta. Názov Manaslu je odvodený od slova „manasa“, ktoré v sanskrte znamená dušu. Je najvyšším štítom skupiny Gurka Himal a dodnes je považovaná za svätú horu, preto sa horolezci, ktorí na ňu vystupujú, zastavujú tesne pod jej vrcholom, aby nerušili na ňom prebývajúce božstvá. Ako prví na jej vrchol vystúpili členovia japonskej expedície Toshio Imanishi a Šerpa Gyalzen Norbu v roku 1956. Naším cieľom je prvovýstup v západnej stene Manaslu rýchlym, alpským štýlom.

Koniec prvej kapitoly a návrat do Káthmandú máme naplánovaný na 25. máj.

Do Pakistanu vyrážame 15. júna a v Karakorame plánujeme stráviť 40 dní.


Manaslu.

Tretia kapitola: Rakapoši

Rakapoši je považovaná za jednu z najkrajších hôr v pakistanskom Karakorame. Posledným cieľom našej Himalájskej trilógie je prvovýstup dlhým, doteraz neprelezeným východným hrebeňom tejto hory. Rakapoši leží v údolí Nagar a jej názov v preklade znamená Jagavá stena. Prví na jej vrchol vystúpili členovia britsko-pakistanskej expedície Tom Patey a Mike Banks v roku 1958. Pokusy o prelezenie 12 km dlhého východného hrebeňa sa začali už v roku 1985, doteraz sa to však ešte nikomu nepodarilo. Na tretiu časť trilógie sa k nám pripojí Piotr Pustelnik.


Rakapoši.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *