Everest 2014

23. 5. 2014

Expedícia sa končí. Peter a Horia dnes s ťažkými batohmi a bez kyslíka došli do výšky 7 600 metrov. Vietor však mohutnel, bol podstatne silnejší, než ohlasovali predpovede. Preto sa rozhodli, že nebudú pokračovať ďalej a ešte dnes zostúpia do ABC. Predpovede na najbližšie dni nie sú najlepšie, preto sa chlapci rozhodli ukončiť tohtoročnú expedíciu a vrátiť sa do Nepálu.

This is the end of the expedition. Peter and Horia climbed to 7,600m today, carrying heavy backpacks and without using supplemental oxygen. The wind grew stronger, it was stronger than forecast. That is why they decided not to continue and descend to ABC today. The weather forecast for next days is not as good as it could be so the guys decided to quit their expedition and go back to Nepal.

  Skala, ľad a žalostne málo snehu v stene.

22. 5. 2014

Peter a Horia sú v North Col sedle (7 035 m). Vietor sa k večer utíšil. Svoj zajtrajší program budú plánovať podľa počasia.

Peter and Horia are at the North Col (7,035m). The wind calmed down this evening. Tomorrow’s programme will depend on weather.

Tábor v Severnom sedle a vrchol Chomolungmy.

21. 5. 2014

Po niekoľkých dňoch liečenia a oddychu v základnom tábore sa Peter a Horia dnes vybrali vyššie a došli  do ABC vo výške 6 400 m. V najbližších dňoch by sa chceli  pokúsiť o výstup na Everest. V minulých týždňoch im postup kazil silný vietor. Predpovede  počasia sú už priaznivejšie, ale bohužiaľ, iba na pár dní. Uvidíme, ako sa chlapci rozhodnú ďalej.

After a couple of days devoted to recovery and rest in the Base Camp, Peter and Horia set off for and reached ABC at 6,400m today. They want to make an attempt on the summit of Mt Everest in the upcoming days. Their progress has been hampered by strong wind during the past weeks. The weather forecast is more favourable now, but only for a few days unfortunately. Let’s see what the guys will do next.

Peter dnes poslal zopár fotografií.

 

Západ slnka v Severnom sedle.

Horia na ceste z ABC do Severného sedla.

15. 5. 2014

Tak sa počasie dnes neumúdrilo. Peter a Horia sa ráno pokúsili vyjsť vyššie, ale silný vietor ich snahu zmaril. Po 300 metroch sa otočili a vrátili sa späť do ABC.

The weather isn’t any better today. Peter and Horia tried to climb higher but their attempt was hindered by strong wind. They returned to ABC after they had made 300 meters.

14. 5. 2014

Peter a Horia  začali dnes svoj výstup smerom k vrcholu Everestu, bez kyslíka a Šerpov. Rozhodli sa zmeniť svoje plány. Keďže v ceste, ktorú mali pôvodne vyhliadnutú, je veľa ľadu, málo snehu a neustála „streľba“ padajúcich kameňov, pôjdu hore klasickou trasou v severnej stene. So sebou si vzali jedlo na päť dní a jeden stan, ktorý s nimi, ak všetko dobre pôjde, poputuje až do trojky. Dnes došli do sedla North cool  vo výške (7 035 m),  kde strávia noc a zajtra sa posunú vyššie. Dúfajme, že sa počasie umúdri a zmierni sa najmä vietor. Posledné dni tam fučalo parádne, rýchlosť vetra dosahovala 80 km/h. To nie je nič príjemné ani v základnom tábore, nie to vyššie. Tak – držme palce.

Peter and Horia started their ascent towards the summit of Mt Everest today, without supplementary oxygen and without Sherpas. They eventually decided to opt for the classic route in the North Face because the route they had originally planned has a lot of ice and little snow which means there is a lot of rockfall. They have brought food for five days and one tent which they will carry as far as Camp 3 if things go fine. They reached North Col (7,035m) today to spend the night there and continue up the mountain tomorrow. Let’s hope the windy weather calms down as the wind has been blowing at 80kms/h in the last few days which is already bad in the Base Camp let alone a higher altitude. Let’s keep our fingers crossed!

13. 5. 2014

Peter a Horia dnes po dvojdňovom pochode zo základného tábora došli do ABC vo výške (6 400 m).

Peter and Horia arrived in ABC at 6,400m after a two-day hike.

7. 5. 2014

Peter a Horia  v druhej časti svojho tohtoročného himalájskeho projektu dorazili do BC pod  ľadovcom Rongbuk, ktorý je vo výške 5 200 m. Pre Petra je to návrat po osemnástich rokoch a ako sám povedal, nič sa tu za ten čas nezmenilo. Momentálne je na severnej strane Everestu dosť veterno, takže partia teraz čaká na okno dobrého počasia.

Pursuing the second part of their Himalaya project, Peter and Horia arrived in the BC on the foot of the Rongbuk Glacier at 5,200m. Peter returns to the place after 18 years to find it unchanged as he said. The weather is rather windy on the northern side of Mt Everest now so the team is waiting for a window of good weather.

Náš základný tábor, tentoraz pod Everestom.

Strmá severná stena Chomolungmy.

2 thoughts on “Everest 2014

 1. Marek Kuchař says:

  Ahoj Peter (doufám,že ti nevadí,že ti tykám)

  ……stejně jako ty,tak taky miluji hory…ale proti tobě jsem břídil …..nejsem totiž horolezec,ale pouze lezec a chodec….každý rok chodím po Tatrách (celé Roháče,Rysy,Kriváň,Koprovský štít atd.) a letos jsem byl v Rakouských Alpách -Hochgolling 2863 m.n.m………kromě hor mám ještě jeden koníček sbírám pohlednice z celého světa (hory,města,ostrovy ,,,,) mám celkem 70 000 pohlednic ze všech zemí světa…..osmitisícovky mám na pohlednicích všechny (jen z Nepálu mám 150 pohlednic) kromě jediné té v Pakistánu K2…..moc bych tě tedy prosil pokud ti zůstali navíc pohlednice z tvých expedic a poslal mě je,tak byl bych moc rád……v případě že máš navíc pohlednice mimoevropské (i města,ostrovy,vesnice,příroda,hory) klidně i popsané,použité a poslal mě je taky byl bych moc rád.-….samo,že bych se revanšoval domácí slivovicí (pokud nemusíš slivovici,tak něčím jiným,co by jsi chtěl….moc děkuji za tvou ochotu,odpověď a pomoc…budu se těšit na odpověď a budu doufat,,,,přeji ti hezké dny a vše dobré…..Marek

  ps—-přeji ti aby jsi zdolal poslední dvě osmitisícovky,které ti zbývají do zkompletování všech osmitisícovek

  moje adresa : Marek Kuchař
  Vyšehradská 1209
  Hluk
  okr UH
  68725
  Česká republika

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *