Himalayadventure MMXV

Hlavným cieľom je výstup na ôsmu najvyššiu horu sveta, 8 163 metrov vysokú Manaslu a jej najbližšieho suseda  Manaslu North (7 157 m), po predchádzajúcich aklimatizačných výstupoch v údolí Solo Khumbu. Výstupy budú vedené  ľahkým štýlom, bez pomoci výškových nosičov a umelého kyslíka.

CIELE

  1. Manaslu (8 163 m) – apríl 2015
  2. Manaslu North (7 157 m) – máj 2015

PRVÁ ČASŤ: MANASLU (8 163 M)

Ôsma  najvyššia  hora  Zeme,  vysoká   8 163 metrov. Celá sa nachádza v Nepále, v pohorí Mansiri Himal, v horskom masíve Gurkha, asi 70 kilometrov od svojej najbližšej osemtisícovej susedky, Annapurny. Jej názov pochádza zo sanskrtu a dal by sa preložiť ako „Hora ducha“. Ako prví vystúpili  na jej vrchol členovia japonskej expedície, Toshio Imanishi a Šerpa Gyalzen Norbu, 9. mája 1956. Prvý zimný výstup sa podaril v januári 1984 poľským horolezcom, keď na vrchol vo veľmi zlých podmienkach vystúpili Maciej Berbeka a Ryszard Gajewski.  V roku 1997 vystúpili na vrchol Manaslu slovenskí horolezci Peter Šperka a Miroslav Rybanský. Juraj Kardhordó bol posledný raz videný  na hrebeni  blízko  hlavného  vrcholu a Miro Rybanský zomrel počas zostupu. Dodnes je táto mierumilovne vyzerajúca hora považovaná za jednu z najnebezpečnejších  osemtisícoviek.

DRUHÁ ČASŤ: MANASLU NORTH (7 157 M)

V centrálnych Himalájach, blízko nepálsko – čínskych hraníc leží mohutný ľadový masív, obtekaný riekami Buri Gandaki a Marshyangdi. Hlavný vrchol Manaslu, najvyššej z čisto nepálskych osemtisícoviek, bol kvôli izolácii Nepálu až do roku 1950 pre horolezcov neznámy. Zdolať sa ho pokúšali Japonci od roku 1952, no až ich piata expedícia v roku 1956 bola úspešná. K masívu Manaslu patria ďalšie impozantné štíty – Východný vrchol, Himalchuli a Manaslu North – 7 157 metrov vysoká hora, ktorá bola po prvý raz zlezená až v roku 1979. Jej severovýchodná stena nad ľadovcom Larkya Glacier patrí k najzaujímavejším stenám v Himalájach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *