Horiov prekvapený pohľad a obrovská sila snažiaca sa strhnúť nás do takmer tri kilometre vzdialeného údolia. Čas beží v inom móde a ako v spomalenom filme vidím úlomky polámaných stanových tyčiek, ktoré vystrelili do bortiaceho sa stanu. V okamihu mám hlavu vtlačenú medzi vlastné kolená. Nekonečné sekundy strachu a boja o každý kubický centimeter priestoru. Šero sa zmenilo na tmu a hukot ustal. Stále žijem a dýcham. Neprekonateľná váha mi však bráni dostať sa z nepríjemnej polohy. V náprsnom vrecku mám našťastie, teda vlastne presne kvôli takejto situácii, nožík. Naslepo ho otváram, vytáčam ruku a režem stanovú plachtu nalepenú na moje pravé líce. Masa snehu je tu najsvetlejšia a postupne sa mi ju darí preraziť rukou. Dlaň mám konečne vonku a pomaly zväčšujem otvor, až kým nie je dostatočne veľký na to, aby som sa ním mohol dostať na slobodu. Vo výške takmer sedemtisíc metrov stojím v snežení na čerstvom lavíništi v ponožkách a spodnom prádle. Dva metre odo mňa sa zo snehu vynorila Horiova hlava. Adrenalín zatiaľ ešte účinkuje a zimu necítim, je mi však jasné, že toto dobrodružstvo sa ešte ani zďaleka neskončilo. Vrchol je odrazu nepodstatný. Teraz je najdôležitejšie nájsť lopatu, vykopať Mariusa, nájsť zasypané topánky, rukavice, oblečenie, vykopať záhrab …
Do základného tábora pod severozápadným hrebeňom Dhaulágirí sme tohto roku prišli už 5. apríla, takmer dva týždne skôr, ako v roku 2019. Prelezenie vstupnej bariéry a komína nám zabralo tri lezecké dni. Prvý tábor sme vybudovali a zásobili ako našu predsunutú základňu a 26. apríla sme dosiahli miesto, kde sme pred dvomi rokmi skončili. Preliezli sme ďalších 600 metrov hrebeňa a na hrane jednej z ľadovcových trhlín sme našli relatívne bezpečné miesto na druhý tábor. Na začiatku mája sa nie veľmi dobré počasie ešte zhoršilo a snehu nebezpečne pribúdalo. 8. mája sme chceli využiť niekoľkodňové okno dobrého počasia a vyrazili sme na prvý vrcholový pokus. Podmienky v stene i na hrebeni však boli výrazne horšie ako na začiatku expedície a každodenné popoludňajšie sneženie ich ešte zhoršovalo. Výstup v hlbokom snehu nám dal poriadne zabrať a postupovali sme pomalšie, ako sme plánovali. Poobede 10. mája sme v strmom snehovom svahu pod „Veľkou vežou“ našli ako tak bezpečné miesto. Pod asi desaťmetrovou ľadovou stenou výrazného seraku sme vykopali plošinu a postavili stan. Sneženie bolo v ten deň oveľa intenzívnejšie a o šiestej večer nás zasiahla jedna z lavín, ktorá bola príliš veľká na to, aby nás pred ňou „náš“ serak ochránil. Všetci traja sme vyviazli bez vážnejších zranení a spod snehu sa nám podarilo vykopať aj väčšiu časť nášho výstroja. Noc sme prežili v snehovom záhrabe a po dvojdňovom zostupe v lavinóznych podmienkach sme 12. mája šťastne dorazili do základného tábora. Niekoľkodňová perióda zlého počasia a množstvo čerstvého snehu zmenili stenu na nepoznanie. Ísť hore v takýchto podmienkach nemalo zmysel. Jedna lavínová skúsenosť nám úplne stačila a keďže ani predpoveď počasia nič dobré nesľubovala rozhodli sme sa expedíciu ukončiť a vrátiť sa do Káthmandu. Privítali nás prázdne ulice, zatvorené obchody, zrušené lety. Stačilo niekoľko týždňov a sľubne sa rozbiehajúcu sezónu definitívne ukončila ďalšia covidová vlna. Po týždni v karanténe a už ani neviem ktorom testovaní sa nám nakoniec vďaka španielskym priateľom a našej ambasáde v Dillí podarilo lietadlom, ktoré do Nepálu priviezlo humanitárnu pomoc odletieť do Madridu.
Ďalšia karanténa mi poskytla dosť času na usporiadanie myšlienok. Bola to naozaj nezabudnuteľná expedícia. Dhaulágiri nám dala poriadnu lekciu vo chvíli, keď sme sa už videli na vrchole. Jej „stopka“ bola síce nekompromisná, ale určite nie nepriateľská. Dala nám šancu na reparát. Kedy a či vôbec sa do „našej“ cesty ešte vrátim v tejto chvíli však vôbec netuším. Teším sa na rodinu, slnkom vyhriate slovenské skalky, leto v rodných Tatrách a stretnutia s priateľmi. Ďakujem všetkým, ktorí mi s prípravou tohtoročnej expedície pomohli a tiež tým čo mi až do konca držali palce.
Dhaulágirí z Poon Hill
Vstupná bariéra po snežení
V komíne
Prvý tábor na vrchole komína.
Kuloár nad C1
Ľadová bariéra pod C2
Veľká veža cestou z C2 do C3
Bivak v C3
Ráno na zvyškoch nášho stanu v C3.
S Bhaktom a Norisom v základnom tábore.
Nákres po C1
Nákres nad C1
10.5.2021
Máme nové správy z expedície, bohužiaľ, nie také, aké sme čakali. Vo výške 6 800 metrov včera v noci lavína zasiahla stan našej trojice. Zasypala ich snehom. Stan museli rozrezať nožom, aby sa mohli dostať von. Ako prví sa z neho vyslobodili Peter s Horiom. Marius vyšiel neskôr, pretože nemohol vo vnútri zasypaného stanu nájsť svoje topánky. Následne si vykopali malú jaskyňu, kde prebivakovali noc. Dnes bezpečne zostúpili do tábora 1. O tom, či sa znovu pokúsia o výstup, sa rozhodnú podľa predpovede počasia na najbližšie dni a tiež podľa aktuálnych poveternostných podmienok.
8.5.2021
Chlapci sú vo výške 6 400 m v C3. Dve hodiny vyhrabávali depozit, zasypal im ho sneh. Už majú po robote a užívajú si relatívne pohodlie stanu.
***
Rok 2021 opäť otvoril plány na expedíciu. Kam? Samozrejme – severozápadný hrebeň na Dhaulágirí. Myšlienku pokúsiť sa preliezť poslednú logickú líniu na vrchol jednej z najkrajších hôr Himalájí nosil Peter v hlave od roku 2009, kedy ju uvidel prvý raz. Nádherný priamy hrebeň začínajúci takmer poldruha kilometrovou skalnou bariérou, zakončenou hrozivo vyzerajúcim visutým ľadovcom. Práve tento múr je doteraz neprekonateľnou prekážkou a dôvodom, prečo bol severozápadný hrebeň neprelezený. V roku 2019 sa im (Peter, Horia a Marius) podarilo preliezť bariéru a dostať sa na hrebeň. Nádherný exponovaný hrebeň, ktorý je aj po takmer sedemdesiatich rokoch horolezeckej histórie v nepálskych Himalájach stále neprelezený, čaká.***
Prišiel rok 2019 a znova je naštartovaná miniexpedícia troch horolezcov – Peter, Horia Colibasanu a Marius Gane (obaja Petrovi spolulezci sú z Rumunska) a teraz je ich cieľom severozápadný hrebeň na Dhaulágirí. Po troch týždňoch hľadania čo najbezpečnejšej trasy a lezenia sa im podarilo dostať na samotný hrebeň do výšky takmer 6 000 metrov. Terén na hrebeni sa zdal miernejší a chlapci boli presvedčení, že už ich nemôže nič zastaviť. No zlepšenie počasia neprišlo, pribudol silný vietor a na exponovanom hrebeni to bolo nepríjemné a nebezpečné. Po treťom pokuse ich vietor na hrebeni nepustil ani o krok ďalej. Bez nádeje na zlepšenie počasia sa rozhodli expedíciu ukončiť. The year is 2019, and a mini-expedition, consisting of Peter, Horia Colibasanu, and Marius Gane (both from Romania), is aiming for the northwest ridge of Dhaulagiri. After three weeks of searching for the safest route and climbing, they managed to reach the ridge at almost 6,000 meters. The terrain on the ridge seemed feasible, and they were sure nothing can stop them. However, good weather did not arrive, on the contrary, strong winds emerged, making the exposed parts of the ridge unpleasant and dangerous. After their third attempt through the wind, they couldn’t pass through. Without the outlook of better weather, they decided to end the expedition.
***
V roku 2018 si Peter so svojím rumunským spolulezcom Horiom naplánovali traverz Everest – Lhotse. Vybrali si americkú cestu, tzv. Hornbeinovu, z roku 1963, ktorá je síce ťažká, ale podľa ich názoru leziteľná a umožňuje traverz Everestu zo severu na juh. Jej prednosťou je fakt, že je pomerne dostatočne vzdialená od rušnej „normálky“ vedúcej na vrchol cez Južné sedlo, čo dáva lezeniu na najvyššiu horu sveta úplne iný rozmer. Everest im však v roku 2018 nedal žiadnu šancu. Kombinácia silného vetra, ktorý im znepríjemňoval život takmer do polovice mája, a každodenného sneženia urobila zo snehových polí a žľabov vedúcich na západný hrebeň smrteľnú pascu a platne modrého vodného ľadu, ktorým sa pôvodne chceli vyhnúť, boli nakoniec tými najmenej nebezpečnými úsekmi, ktoré liezli. Keď sa im ani na štvrtý pokus nepodarilo preraziť na hrebeň a predpoveď počasia neveštila nič dobré, rozhodli sa expedíciu ukončiť. In 2018, Peter and his Romanian climbing partner Horia planned an Everest-Lhotse traverse. They had chosen the American route, a.k.a. the Hornbein route, from 1963. This route is difficult, but according to them climbable, and allows one to traverse Everest from the north to the south. The advantage is that it’s pretty far from the busy “normal” route, which leads to the peak through the South saddle, making the climbing to the highest mountain in the world a whole new dimension. Everest, however, didn’t give them a single chance in 2018. The combination of strong wind, making their life difficult until the half of May, and everyday snowfall resulted in snow fields and crevices leading to the west ridge turning into a deathly trap. In the end, the large plates of blue ice that they wanted to avoid, turned out to be the least dangerous parts they climbed. After the fourth unsuccessful attempt to reach the ridge and weather forecast predicting nothing good, they had decided to terminate the expedition.
***
V roku 2017 sa po dlhom čase uskutočnila čisto slovenská expedícia na Dhaulágirí. Okrem Petra v nej boli Michal Sabovčík, Tomáš Petrík a Michal Gabriž. Už vtedy poškuľovali po severozápadnom hrebeni a chceli sa do neho pustiť hneď po výstupe „normálkou“. Ale nakoniec boli radi, keď Peter s Michalom Sabovčíkom vystúpili 15. 5. 2017 na vrchol. Michal Gabriž a Tomáš Petrík sa pre chorobu museli vrcholu vzdať. After a long time, 2017 brough us a completely Slovak expedition to Dhaulagiri. Other than Peter, it was comprised of Michal Sabovčík, Tomáš Petrík and Michal Gabriž. Back then, they were already considering the northwestern ridge, and wanted to go there immediately after the “normal” route ascent. In the end, they were happy to reach the peak on May 15th. Michal Gabriž and Tomáš Petrík had to terminate early due to sickness.
8. 4. 2021
Dnes čaká chlapcov puja. Počas obradu žiadajú miestne božstvá o šťastie a ochranu, lebo horolezci sa pripravujú na výstup. Požehná sa horolezecké vybavenie, určite aj jedlo a pitie. Modlitebné vlajočky pochádzajú ešte z minulého roka, daroval im ich lama Rinpoche z Pangboche v údolí Solo Khumbu.
Today is day of puja. During this ceremony, they will ask local deities for luck and protection, as climbers get ready to climb up the mountain. Equipment, food, and drinks are all blessed. Prayer flags are from last year. They were a gift from Lama Rinpoche from Pangboche in the Solo Khumbu valley.4. 4. 2021
V Káthmandu sa zišli Peter s Horiom a Mariusom. Pred tým, ako dostali povolenie na kopec, museli ešte všetci traja absolvovať PCR testy. V pondelok ráno už mohli odletieť do tzv. Italian BC pod severozápadnou stenou Dhaulágirí. Peter met in Kathmandu with the Romanian mountain climbers – Horia Colibasanu and Marius Gane. Before they were approved to climb the mountain, all three of them had to get PCR tests done. On Monday morning, they could finally fly to the Italian BC under the northwestern wall of Dhaulagiri.
Nakoniec sa podarilo odletieť do Nepálu 10. marca. Pred odchodom na letisko sme museli vybaviť množstvo papierov, čo kedysi nebývalo zvykom. Našťastie, podarilo sa nám to a po päťdňovej karanténe v Káthmandu a následnom PCR teste sme sa vydali na aklimatizáciu na cestu okolo Annapurien. V Káthmandu, ale aj v okolitých dolinách výrazne cítiť úbytok turistov zo zahraničia. Pre nás bolo síce príjemné stretávať len minimum cudzincov, ale pre to určite nie je dôvod na radosť. Bolo to aj poznať. Väčšina lodgií bola zatvorená, podobne aj malé obchodíky, kde sa kedysi dala kúpiť voda alebo ste si v nich mohli dať „milk cofee“. Počasie nám na našom aklimatizačnom výlete okolo Annapurien absolútne prialo, ani raz nepršalo. V utorok 23. 3. 2021 sme prešli cez sedlo Thorong La (5 416 m) do Muktinathu. Cestou naspäť sme prešli cez Poon Hill, kde nám v nádhernom počasí pózovala Dhaulágirí a Annapurny. Aklimatizačný okruh sme uzavreli v Landruku a následne sme zišli do Pokhary. We managed to catch a flight to Nepal on March 10. We had to do a lot of paperwork before even getting to the airport, which was unusual when compared to previous years. We were lucky to get everything done. We then spent five days of quarantine in Kathmandu, followed by a PCR test, after which we headed out to the Annapurna trek. The lack of tourism can be felt not only in Kathmandu, but also in the surrounding villages. We were glad to be mostly without other tourists around, but locals had nothing to celebrate, and we could feel that. Most of the lodges, as well as small shops selling water and milk coffee, were closed. The weather was completely on our side during our trek around the Annapurnas – it didn’t rain once. On Tuesday, March 23rd, we passed the Thorong La mountain pass (5,416 m) to Muktinath. Our way back was through Poon Hill, where we saw the beautiful Dhaulagiri and Annapurnas, posing in great weather. We finished the acclimatization trek in Landruk, and then descended to Pokhara.