V Nepálskych Himalájach, v horskej skupine Dhaulágirí Himal, leží mohutný ľadový masív, obtekaný riekami Kali Ghandaki a Miagdi Khola – nádherná, žiarivá Dhaulágirí. Jej názov v preklade zo sanskrtu znamená „Biela hora“ a je siedmou najvyššou horou planéty. Prvými horolezcami v tejto oblasti boli v roku 1950 Francúzi, nenašli však žiadnu vhodnú trasu pre výstup a presunuli sa pod Annapurnu. Na vrchol Dhaulágirí sa po prvý raz podarilo vystúpiť až v piatok 13. mája 1960 štyrom členom medzinárodnej expedície vedenej Maxom Eiselinom – Kurtovi Diembergerovi, Petrovi Dienerovi, Ernstovi Forrerovi a Albinovi Schelbertovi. Spolu s nimi na vrchol vystúpili aj dvaja nepálski výškoví nosiči, Nima Dorje a Nawang Dorje. Dnes vedie na vrchol Dhaulágirí pätnásť mimoriadne náročných výstupových trás, „Biela hora“ však stále láka výškových horolezcov svojimi obrovskými stenami, či dlhými hrebeňmi a piliermi.
In the Nepali Himalayas, in a mountain group Dhaulágirí Himal, lies the enormous ice massif of the beautiful and glimmering Dhaulágirí, surrounded by Kali Ghandaki and Miagdi Khola rivers. The name translates from Sanskrit as “The White Mountain” and is the seventh tallest mountains in the world. The first climbers to reach this area in 1950 were from France, however, they couldn’t find any route for an ascent, so they moved under Annapurna. The first people to reach the peak of Dhaulágirí were members of an international expedition led by Max Eiselin – Kurt Diemberger, Peter Diener, Ernst Forre, and Albin Schelbert, on May 13, 1960. Two nepali high-altitude carriers, Nima Dorje and Nawang Dorje, reached the summit with them. There are 15 exceedingly difficult routes leading to the peak today, but “The White Mountain” still attracts high-altitude climbers thanks to its vast walls and long ridges.
V roku 2017 sme spolu s Miškom Sabovčíkom vystúpili na vrchol Dhaulágirí severovýchodným hrebeňom, keď výstup ďalších našich kamarátov, Tomáša Petríka a Michala Gabriža zastavili zdravotné problémy. Plánovaný prvovýstup severozápadným hrebeňom sme tak museli odložiť na inokedy. Tohto roku sa chcem o výstup týmto nádherným hrebeňom pokúsiť opäť a mojim spolulezcom bude tentoraz rumunský výškar Horia Colibasanu. Pred výstupom na Dhaulágirí, ktorý je hlavným cieľom tohtoročného projektu Himalayadventure MMXIX plánujem stráviť niekoľko týždňov v oblasti osemtisícovej Manaslu a v údolí Solo Khumbu s najvyššou horou sveta Mount Everest, kde by som chcel kvôli aklimatizácii vystúpiť na niekoľko „nižších“ hôr.
We reached the summit of Dhaulágirí through the northeastern ridge in 2017, together with Miško Sabovčík. The ascent of our friends, Tomáš Petrík and Michal Gabriž, was halted due to health issues. The planned first ascent through the northwestern ridge had to be postponed. My goal this year is to climb this beautiful ridge again, together with my Romanian mountain climbing partner Horia Colibasanu. Before the climb on Dhaulágirí itself, which is the main objective of this year’s project Himalayadventure MMXIX, I’m going to spend a few weeks in the area of another eight-thousander, Manaslu, and in the valley of Solo Khumbu, near Mount Everest. To better acclimatize to the high altitudes, I plan to climb a few other, lower-altitude mountains.
Moje tohtoročné himalájske dobrodružstvo sa začína 10. marca a návrat je naplánovaný na 4. júna 2019. Tak ako každý rok aj tentoraz sa budem snažiť informovať Vás čo najpodrobnejšie o tom, čo som v Himalájach zažil a ako prebieha náš výstup na Dhaulágirí.
This year’s adventure starts on March 10, with the expected return on June 4, 2019. As every year, I will keep you posted with as much detail as possible, about both my Himalayan experience, and the progress of the expedition.
Veľa šťastia a úspešný návrat domov.
Veľa šťastia a úspešnú expedíciu. ….samozrejme budeme napäto sledovať progres!
Držím palce Peťo a s celou rodinou sa tešíme na pekné reportáže, fotky a dobré správy. Slaninky a klobásky dúfam sú.