2007 K2 – Denník

22. 8. 2007

V noci chlapci dorazili autami do Islamabadu, pretože lietadlo zo Skardu neletelo. Posledné dni prešli podobným expres štýlom, aký si predtým odskúšali na K2 – len teraz to praktizovali opačným smerom, nadol. Čaká ich posledná prebdená noc, spestrená balením batožín a zajtra by mali priletieť na rodnú európsku hrudu.

15. 8. 2007

Po ďalšej kalamitnej situácii a množstve pribudnutého snehu sa chlapci rozhodli vzdať sa ďalších pokusov na K2. Ak pôjde všetko tak, ako má, 18. augusta odídu z BC.

11. 8. 2007

Podľa najnovšej správy priamo od Petra sa superexpresný tím horolezcov dnes otočil po 35. hodinách vyčerpávajúceho výstupu Česenovou cestou na K2 a z výšky 8 000 metrov sa všetci siedmi rozhodli pre návrat. Podmienky sa totiž podstatne zhoršili, ich úsilie maril veľmi silný vietor. Schádzajú späť do základného tábora.

10. 8. 2007

Podľa aktuálnych správ z internetovej stránky mounteverest.net sa „naše trio“ popoludní o 14.40 h tamojšieho času ocitlo v rámci K2 expres tímu už v C3. Od noci, kedy sedemčlenný kolektív (dvaja Nemci, dvaja Američania, dvaja Slováci a jeden Poliak) vyrazil na rýchly non-stop výstup Česenovou cestou na vrchol K2 o druhej hodine rannej, prešli 2 000 výškových metrov. Vietor mali len slabší, zato hlboký sneh im trochu odčerpával sily. V C3 si dajú krátky oddych, trochu si pospia a v noci by sa chceli dostať do výšky 7 800 m, na tzv. Shoulder. Na vrchol im zatiaľ chýba okolo 1 600 výškových metrov. Podľa informácií, ktoré na server poskytol Ralf Dujmovits, ktorý expres tím sleduje z BC ďalekohľadom, sú všetci horolezci v poriadku, idú rýchlo. Držme im palce aj naďalej.


“Česen Team” – zľava Peter, Fabricius, Dodo, Piotr, Gerlinde, vpredu čupí David.

9. 8. 2007

Zmena plánov! Vzhľadom na pretrvávajúce zlé poveternostné podmienky a nijaké vyhliadky na „okno“, ktoré by chalanom doprialo aspoň päť dní dobrého počasia, rozhodli sa Dodo, Piotr a Peter rozlúčiť sa so svojím snom o prvovýstupe v západnej stene K2. Uvedomujú si, že v týchto podmienkach, ktoré podľa predpovedí majú pretrvávať do konca mesiaca, by západná stena bola príliš veľkým hazardom. Zdá sa, že už nemajú šancu dotknúť sa západnej steny. Vo štvrtok veľmi skoro ráno preto vyštartovali nahor, aby zrušili svoj predsunutý tábor (ABC) a na jeden záťah sa chcú vrátiť naspäť do BC. Spod K2 však ešte neodchádzajú, ich úvahy smerujú k možnosti skúsiť to naľahko a narýchlo spolu s Nemcami Česenovým pilierom. Držme im palce!

6. 8. 2007

Situácia sa zatiaľ nikam neposunula, chlapci zotrvávajú v základnom tábore. Nekonečné čakanie na lepšie počasie trávia vzájomnými návštevami u iných expedícií a spoločne dúfajú, že „prídu lepšie časy“.

1. 8. 2007

Chlapci už majú za sebou stavanie predsunutého základného tábora (ABC). Nachádza sa vo výške približne 5 500 m pod západnou stenou K2. Veľa z nej neuvideli, silná hmla a zlé počasie im kazili výhľad. Rozhodli sa vrátiť do základného tábora, tam zotrvajú čakajúc na periódu lepších poveternostných podmienok.


Piotr a Dodo na ceste do ABC cez Savojský ľadovec.

29. 7. 2007

Trojica Piotr, Peter a Dodo sa v sobotu dostali po stokilometrovom pochode z dedinky Ascole do základného tábora pod K2. Konečne vidia svoju horu! Síce do západnej steny, kde plánujú prvovýstup, majú ešte 6 km dlhú cestu po ľadovci, ale úspešne sa približujú. V stanoch základného tábora vo výške okolo 5 000 m sa už zabývali, obzerajú si horu a spriadajú plány. Navštívili aj kolegov, ruských horolezcov, s ktorými ich spája túžba po prvovýstupe v západnej stene, ibaže Rusi ho robia klasicky – expedične. V utorok majú „naši chlapci“ v úmysle vyraziť smerom k stene.

27. 7. 2007

Dnes chlapci došli na Concordiu.

26. 7. 2007

Chlapci dnes dorazili do Urdukasu (4 100 m), miesta známeho fantastickými výhľadmi na veže Trango. Včera večer, po príchode do Paiju, mali celkom veselo, stretli sa tam s partiou Súlovského chlapcov, ktorí sa vracali z K2 a k debatám sa pridali aj veselí Seničania, odchádzajúci spod Broad Peaku, s domácim kalvadosom.

24. 7. 2007

A opäť cesta a šliapanie… Peter, Piotr a Dodo vyrazili včera zo Skardu. Po siedmich hodinách vytriasania v džípe sa ocitli v Ascole, odkiaľ dnes pokračujú pešo cez Baltoro. Dnešná etapa cesty má byť celkom príjemná, vedie popri rieke, tú ďalšiu chcú mať čo najskôr za sebou. Do základného tábora pod K2 by mali doraziť v piatok.


Západná stena K2 – cieľ expedície.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *